ПРОГНОЗУВАННЯ ПОВЕДІНКИ ДИСПЕРСНОГО ГРУНТУ В ОСНОВАХ БУРОВИХ ОПОР-КОЛОН ЗА МГЕ
DOI:
https://doi.org/10.31649/2311-1429-2020-1-73-79Ключові слова:
бурова опора-колона, паля з розширеннями, напружено-деформований стан, дисперсія, несуча спроможність, метод граничних елементівАнотація
На теперішній час спорудження каркасних будівель проводиться на звичайних стовпчастих фундаментах, влаштування яких пов’язане з необхідністю виконання великого об’єму земляних робіт, значними затратами на виготовлення опалубки та підготовки бетонної суміші в стислих умовах. Зниження трудовитрат та економію можна отримати при використанні фундаментів із буро набивних паль та улаштуванні залізобетонних ростверків, а це також потребує відривки котлованів, додаткових витрат арматури, затрат праці та матеріалів. Крім того, бетонування ростверків з технологічною перервою після улаштування паль збільшує терміни будівництва.
Більш економічним є застосування одиночних бурових опор-колон. Вони мають більший діаметр стовбура ніж буро набивні палі та більш високу несучу здатність. Розширення у верхній частині стовбура збільшує опір ґрунту в горизонтальному напрямку за рахунок розвиненої бокової поверхні, а також сприяє використовуванню вертикального навантаження для привантаження призми випору, що примикає до верхньої частини опори (по аналогії з пірамідальними палями). Розширена п’ята підвищує несучу здатність по ґрунту на дію вертикального навантаження.
Зростання об’ємів промислового і цивільного будівництва та необхідність проектування надійних і економічних споруд потребують напрацювання сучасних прогнозних методів визначення несучої спроможності такого виду фундаментів з метою забезпечення міцності будівель. Напрацювання і впровадження більш досконалих і економічних методів розрахунку та проектування фундаментних конструкцій, направлених на виявлення і реалізацію їх резервів є важливою і актуальною проблемою будівельної науки. Врахування нелінійності деформування фундаментів в сполученні з прийомами їх оптимального проектування дозволяє підняти адекватність розрахунків і отримати суттєву економію бетону та арматури.
В роботі за числовим методом граничних елементів (МГЕ) з позицій механіки дисперсного пружно-пластичного середовища викладено уявлення прогнозування несучої спроможність бурових опор-колон з розширеннями в верхній та нижній частинах. Вирішення нелінійної задачі прогнозування несучої спроможності бурових опор-колон з розширеннями має як наукове так і прикладне значення та тісно пов’язане з аналізом НДС ґрунту.
Посилання
Brebbyia K, Telles Zh, Vroubel L. Metody hranychnykh эlementov. Moskva: Myr, 1987.
Boiko Y.P. Teoretycheskye osnovы proektyrovanyia svainykh fundamentov na upruhoplastycheskom osnovanyy / Y.P.
Boiko. Sb. KYSY. «Osnovanyia y fundamentы». – 1985. - №18, S. 11-18.
Morhun A.S. Teoriia plastychnoi techii v mekhanitsi gruntiv./ A.S. Morhun – Vinnytsia, VNTU. – 2013 – 108s.
Romanov D.A. Proektyrovanye y ustroistvo burovыkh opor-kolon. M.: Stroiyzdat. OFMH № 3, 1978, S.6-8.
Nykolaevskyi V. N. Sovremennыe problemы mekhanyky hruntov // Opredeliaiushchye zakonы mekhanyky hruntov / V.N.
Nykolaievskyi. – M.: Stroiyzdat, 1975 – S. 210 – 227.
##submission.downloads##
-
PDF
Завантажень: 14
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.