РАЦІОНАЛЬНІ МЕТОДИ ІНТЕНСИФІКАЦІЇ ТЕПЛООБМІНУ В ГАЗОТРУБНИХ КОТЛАХ
DOI:
https://doi.org/10.31649/2311-1429-2018-2-152-157Ключові слова:
водогрійний котел, інтенсифікація теплообміну, коефіцієнт тепловіддачі, втрати тискуАнотація
В роботі проведено дослідження ефективності інтенсифікації теплообміну в газотрубному теплообміннику водогрійного котла, проведено порівняльний аналіз отриманих результатів. Показано, що для газотрубних водогрійних котлів проблема інтенсифікації теплообміну особливо актуальна, оскільки від інтенсивності теплообміну в теплообміннику залежить температура відхідних газів та коефіцієнт корисної дії. Проведено огляд літературної інформації, який показав, що в сучасних газотрубних котлах в основному використовуються інтенсифікатори, виконані у вигляді спіральних дротових вставок, скручених навколо своєї осі металевих пластин, кільцевої чи спіральної накатки, виштамповок різної форми, що дозволяє руйнувати прикордонний шар і турбулізувати пристінні шари газового потоку. В рамках курсового проектування розроблено конструкцію теплогенератора на щепі деревини з розрахунковою потужністю 550 кВт. Для даної конструкції проведено числові дослідження впливу встановлення інтенсифікаторів на показники роботи котла на повному та частковому навантаженні.
Досліджено вплив геометричних параметрів інтенсифікатора на коефіцієнт тепловіддачі з боку газів, температуру димових газів на виході з котла та на зростання гідравлічного опору в газотрубному теплообміннику. Показано, що конвективний коефіцієнт тепловіддачі після встановлення інтенсифікаторів збільшується в 1,7…2,94 рази при зростанні втрат тиску в 2,24…3,11 разів порівняно з варіантом без інтенсифікації теплообміну при цьому коефіцієнт корисної дії котла збільшився на 10,8 – 13 %. Зазначено, що при виборі способу інтенсифікації теплообміну в котлі на твердому паливі та параметрів інтенсифікаторів, необхідно провести детальний тепловий і аеродинамічний розрахунок при зміні теплової потужності котла і оцінити діапазони раціональної роботи, за яких виключатиметься значне охолодження димових газів, а ефект від встановлення інтенсифікаторів буде перевищувати затрати на подолання додаткового гідравлічного опору в теплообміннику.
Посилання
Popov Y. A. Promyshlennoe prymenenye yntensyfykatsyy teploobmena – sovremennoe sostoyanye problemy (ozor)/ Y. A. Popov, YU. F. Hortyshov, V. V. Olympyev// Teploénerhetyka. – 2012. – №1. – s. 3 – 14.
Petrenko V. P. Intensyfikatsiya teploobminu v aparatakh kharchovykh vyrobnytstv ta kholodylʹnykh mashyn / V. P. Petrenko. – K.: NUKHT, – 2010 – 170 s.
Bodnar L. A. Efektyvnistʹ intensyfikatsiyi teploobminu v teploheneratori na shchepi derevyny / L. A. Bodnar //Vseukrayinsʹkyy naukovo-tekhnichnyy zhurnal. Tekhnika, enerhetyka, transport APK – 2017. – №4. – S. 124 – 128.
V. Nirmalan. Investigation of turbulence promoting inserts for augmenting heat transfer from gases in tubes. Dissertation. [Elektronnyy resurs]. Rezhym dostupu: https://lib.dr.iastate.edu/rtd/8101.
Stepanov D. V. Enerhetychna ta ekolohichna efektyvnistʹ vodohriynykh kotliv maloyi potuzhnosti. Monohrafiya / D. V. Stepanov, L. A. Bodnar. – Vinnytsya: VNTU, 2011 – 151
##submission.downloads##
-
PDF
Завантажень: 5
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Лілія Анатоліївна Боднар, Іван Васильович Лепетан
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.