ВПЛИВ ГЕОМЕТРИЧНИХ ХАРАКТЕРИСТИК ОРЕБРЕННЯ НА ТЕПЛОПЕРЕДАЧУ ТЕПЛООБМІННОЇ ПОВЕРХНІ
DOI:
https://doi.org/10.31649/2311-1429-2024-1-154-160Ключові слова:
теплопередача, оребрення, вимушена конвекція, питомий тепловий потікАнотація
Розглянуто теплопередачу одиночної труби з поперечним круглим оребренням під час вимушеної конвекції. Запропоновано математичну модель для визначення питомого теплового потоку від рідини до газового потоку за теплопередачі через циліндричну поверхню, оребрену круглими ребрами, з врахуванням розподілу температур по висоті пластини. Виявлено вплив геометричних розмірів круглого оребрення на тепловіддачу та питомий тепловий потік через циліндричну зовні оребрену поверхню. За результатами моделювання процесу теплопередачі в середовищі MathCАD показано, що в разі збільшення висоти ребра збільшується повний тепловий потік теплопередачі, але коефіцієнт тепловіддачі зі сторони повітря у цьому випадку зменшується,, мінімальний питомий тепловий потік спостерігається за діаметра оребрення 31…32 мм. Максимальний питомий тепловий потік через оребрену поверхню має місце для товщини ребра δ = 2 мм, водночас зменшення товщини ребра призводить до зменшення маси поверхні теплопередачі та зменшення коефіцієнта ефективності ребра. Суттєвим фактором, який впливає на ефективність круглого поперечного оребрення труби, є крок між ребрами. Збільшення кроку ребер на трубі призводить до збільшення коефіцієнта тепловіддачі зі сторони оребрення та зменшення питомого теплового потоку. Значення інтенсивності теплообміну з поверхні оребреної труби та питомий тепловий потік через трубу змінюється в 1,5…2 рази за кроку між ребрами 0,005…0,02 м. Встановлено, що оптимальним для теплообмінника буде щонайменший крок оребрення, але варто враховувати техніко-економічну доцільність сучасних промислових технологій оребрення труб алюмінієм та суттєве зростання гідравлічного опору в разі зменшення кроку ребер на трубі, що призводить до необхідності застосування нагнітальних машин більшої видатності і потужності. Отримані результати можна використовувати для оптимізації геометричних розмірів трубчатих газо-водяних теплообмінних апаратів з поперечним круглим оребренням.
Посилання
Horobets V. G., Bohdan Yu. O., Trokhanyak V. I. Heat exchange equipment for cogeneration plants. Kyiv: CP «Comprint», 2017. 198 p.
Spivak O. Yu., Resident N.V. Heat and mass transfer. Methods of intensification: an electronic training manual for combined (local and network) use [Electronic resource] Vinnytsia: VNTU, 2023. 112 p.
Syasev A. V. Differential equations: study guide. Dnipropetrovsk: Ed. DNU, 2007, 356 p.
Bessel functions. URL: https://en.wikipedia.org/wiki/Bessel_function/ (access date 03/17/2024).
Spivak O. Yu., Resident N.V. Heat and mass transfer. Part I: teaching manual. Vinnytsia: VNTU, 2021. 113 p.
Heat and mass transfer: text of lectures and problems with comments on solutions for students of specialties 7.050601-01 «Heat power» and 7.050601-02 «Energy management»/R.G. Akmen. Kharkiv: NTU «KhPI», 2009. 148 p. URL: https://repository.kpi.kharkov.ua/server/api/core/bitstreams/76518e6b-234c-45a3-bcf3-1060815ead6b/content (access date 03/17/2024).
##submission.downloads##
-
pdf
Завантажень: 0
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.