ЕФЕКТИВНІСТЬ ВИКОРИСТАННЯ ЗАНУРЕНОГО ТЕПЛООБМІННИКА В СІРЧАНОКИСЛОТНОМУ ХІМІЧНОМУ РЕАКТОРІ З НЕРУХОМИМ ШАРОМ КАТАЛІЗАТОРА
DOI:
https://doi.org/10.31649/2311-1429-2018-2-80-85Ключові слова:
теплообмінник, щільний шар, реактор, каталізатор, сірчана кислота, діаметр труб, режимні параметриАнотація
Розглядається питання доцільності заміни теплообмінного устаткування в сірчанокислому хімічному реакторі з нерухомим шаром каталізатора. Запропонована схема установки теплообмінника, що принципово відрізняється від традиційної: на відміну від виносних теплообмінників, що нині застосовуються, тепловідвідні поверхні встановлюються безпосередньо в шар каталізатора. На основі математичних моделей теплоперенесення в нерухомому шарі з зануреними поверхнями, що продувається, за наявності внутрішніх джерел теплоти виконані розрахунки температурних полів в шарі, визначена необхідна площа охолоджуючих поверхонь та закон її зміни, залежно від висоти шару. В якості вихідних прийняті режимні параметри, за яких працює промисловий сірчанокислий реактор з нерухомим шаром і охолодженням реакційної суміші у виносних теплообмінниках. Визначено, що зміна питомої площі поверхні тепловідводу відповідає зміні ступеню перевтілення і тепловиділення. Визначена відстань від входу в реактор, за якої відсутня необхідність в тепловідведенні. Відзначається, що збільшення діаметра труб призводить до незначного зростання питомої та загальної площі поверхні пучка у зв’язку зі зменшенням коефіцієнтів тепловіддачі компонентів шару. На основі аналізу розрахункових даних зроблено висновок, згідно з яким використання зануреного теплообмінника дозволяє здійснювати реакцію окислення в одну стадію, при цьому зменшити габарити реактора і металозатрати.
Посилання
Kalender'yan V. A., Boshkova I. L. Teplomassoperenos v apparatakh s plotnym dispersnym sloyem. Kiyev: «Slovo», 2011, 184 s.
Kutepov A. M., Bondareva T. I., Berengarten M. G. Obshchaya khimicheskaya tekhnologiya. M.: IKTS “Akademkniga”, 2005. 528 s.
D. I Mendeleyev. Sochineniya. T. 16. Sel'skoye khozyaystvo i pererabotka sel'skokhozyaystvennykh produktov. Izd-vo Akademii nauk SSSR, 1951, 480 s.
Vasil'yev M.M. Tekhnologiya sernoy kisloty. M.: Khimiya, 1985, 384s.
Shaofen Li. Reaction engineering. Chemical industry press. – 2016, 676 p.
Kalender'yan V.A., Gappasov V.R. Raschet kataliticheskogo reaktora s nepodvizhnym sloyem i pogruzhennymi teploobmen nymi poverkhnostyami. Izv. VUZov, Khimiya i khimicheskaya tekhnologiya, 1988, t.31, №3, s.115-118.
##submission.downloads##
-
PDF
Завантажень: 6
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Ірина Леонідівна Бошкова, Елла Іллівна Альтман, Ігор Ігорович Мукмінов
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.